Zgjidhni faqen

Zbuloni më i mirë aktivitetet në Punta Cana në mënyrë që të mund të shijoni pushimet tuaja në maksimum në këtë destinacion të mrekullueshëm të Karaibeve. Në këtë artikull, ne paraqesim disa aktivitete që nuk mund t'i humbisni në udhëtimin tuaj të radhës në Punta Cana, si p.sh Show Pirate në Punta Cana dhe Turne snorkeling në Punta Cana.

1. Plazhet e parajsës

Gjëja e parë që duhet të bëni kur të mbërrini në Punta Cana është të shijoni plazhet e saj të bukura me rërë të bardhë dhe ujërat e kristalta. Disa nga plazhet më të njohura që duhet të vizitoni janë:

 • Plazhi Bavaro: I njohur për hotelet e tij luksoze dhe gamën e gjerë të sporteve ujore.
 • plazhi i makaos: E përkryer për të surfuar dhe për të shijuar një atmosferë më lokale.
 • Plazhi Juanillo: E vendosur në Cap Cana, është një nga plazhet më ekskluzive të zonës.

2. Turne snorkeling në Punta Cana

Eksploroni botën nënujore

Një nga aktivitetet më emocionuese që mund të bëni në Punta Cana është një Turne snorkeling. Gjatë këtij aktiviteti, ju do të keni mundësinë të eksploroni shkëmbinjtë e bukur koralorë dhe të zbuloni jetën e pasur detare të Karaibeve. Ka disa opsione turne snorkel në Punta Cana, duke përfshirë:

 1. Turne snorkeling në ishullin Katalina: Shijoni një ditë të plotë në këtë ishull të bukur, ku mund të zhyteni në dy vende të ndryshme dhe të shijoni një drekë të shijshme në shuplakë.
 2. Turne snorkeling në ishullin Saona: Në këtë turne, ju do të vizitoni ishullin e famshëm Saona, ku mund të zhyteni në ujë, të notoni në pishina natyrore dhe të shijoni një ditë të mbushur me argëtim.
 3. Turne snorkeling në Marinarium: Ky ekskursion do t'ju çojë në Marinarium, një park detar në mes të oqeanit, ku mund të snorkeloni me peshkaqenë infermiere dhe rreze.

3. Show Pirate në Punta Cana

Një aventurë plot aksion dhe argëtim

El Show Pirate në Punta Cana Është një nga aktivitetet më emocionuese dhe argëtuese që mund të shijoni gjatë pushimeve tuaja. Kjo shfaqje do t'ju transportojë në botën e piratëve, ku do të jetoni një aventurë plot aksion, marifete dhe efekte speciale. Këtu do të gjeni:

 • Një anije pirate në shkallë të gjerë: Skena kryesore e shfaqjes është një anije pirate mbresëlënëse, ku aktorët do të performojnë akrobacitë e tyre të pabesueshme dhe luftimet me shpata.
 • Një spektakël i mbushur me aksion: Bëhuni gati për të shijuar një shfaqje plot aksion dhe aventura, me efekte speciale dhe marifete mbresëlënëse.
 • një banket piratesh: Shijoni një darkë të shijshme ndërsa shijoni shfaqjen, me opsione menuje për të gjitha shijet.

4. Aventurat në natyrë

Nëse jeni adhurues i natyrës, Punta Cana ka shumë mundësi për ju. Nga shëtitjet dhe kalërimi tek eksplorimi i shpellave dhe noti në lumenj nëntokësorë, këtu ka diçka për të gjithë. Disa opsione përfshijnë:

 1. Vizitoni Parkun Kombëtar të Lindjes: Ky park mbron një biodiversitet të madh dhe ofron mundësi të ndryshme ecjeje dhe eksplorimi.
 2. Eksploroni shpellat Fun Fun: Guxoni të eksploroni këto shpella mbresëlënëse dhe të notoni në lumenjtë e tyre nëntokësorë.
 3. Hipur mbi kalë në plazh: Shijoni një shëtitje relaksuese me kalë duke soditur peizazhin e bukur të Punta Cana.

5. Shijoni gastronominë lokale

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, nuk mund të largoheni nga Punta Cana pa provuar gastronominë e saj të shijshme lokale. Disa pjata tipike që duhet të provoni përfshijnë:

 • mofongo: Një pjatë e shijshme e bërë me pure delli dhe e mbushur me mish, pulë ose ushqim deti.
 • Flamuri: Pjatë kombëtare e Republikës Domenikane, e përbërë nga orizi, fasulet dhe mishi.
 • Peshk i skuqur: Shijoni një peshk të shijshëm të skuqur të shoqëruar me gurë gurësh dhe një birrë freskuese Presidente.

Siç mund ta shihni, ka shumë aktivitetet në Punta Cana që mund të shijoni në pushimet tuaja të ardhshme. Mos e humbisni mundësinë për të jetuar një përvojë unike dhe argëtuese në këtë destinacion të bukur të Karaibeve.