Изберете страница

Mayur Gala/Unsplash

Извор: Mayur Gala/Unsplash

Перцепцијата на повеќето луѓе за терапијата за парови е дека тоа е последно средство, нешто што неволно го правите пред да поднесете барање за развод, па можете да кажете: „Се обидовме сè“. Тоа се неколку сесии за дискусија пред друго лице за да потврдите дека не можете да направите работите да функционираат.

И додека оваа перцепција понекогаш е точна, всушност е почесто паровите да бараат терапија бидејќи сакаат да ги избегнат сите работи за кои штотуку напишав.

Паровите не сакаат да стигнат до точка на последно средство. Тие не сакаат да се разведат и не сакаат да продолжат да се караат на истиот непродуктивен начин, особено пред некој друг.

Наместо терапијата за парови да ја гледате како почеток на крајот, еве три причини зошто да ја правите пред да има значителни проблеми во врската.

1. Научете ги вештините однапред

Не постои правило кое вели дека треба да почекате работите да станат страшни пред да ги научите најдобрите начини да комуницирате, да се борите, да се поправите и да покажете љубов. Можете да ги научите тие неопходни вештини за врска пред да се појават проблеми, а потоа ќе бидете опремени да се справите со споменатите проблеми кога ќе се појават.

Дали сакате да ги знаете четирите предвидувачи за развод на Џон Готман за да можете да ги избегнете? Како да се поправи по расправија? Најдобрите начини да ја покажете вашата љубов и посветеност? Како да го поддржите вашиот партнер? Како да го регулирате вашето расположение? Одлично, научи ги овие работи. Акумулирајте ги вештините сега, заедно, кога сте на одлично место во вашата врска и ќе бидете подготвени да се справите со најпредизвикувачките времиња.

2. Пријавете се за да избегнете проблеми

Исто како што го посетуваме нашиот лекар за годишни физички прегледи секоја година или редовно го менуваме маслото во нашите автомобили, превентивната сесија може да помогне да се запрат проблемите пред да започнат. Сфатете го тоа како проверка на врската.

Одвојте еден час за да разговарате за какви било прашања кои се појавуваат, прегледајте како комуницирате и се справувате со конфликтот и предвидете ги претстојните предизвици со кои може да се соочите и како ќе ги надминете.

Решавањето на потенцијалните проблеми и зајакнувањето на врската го прави многу полесно справувањето со идните проблеми.

Оваа превентивна работа ќе воспостави основа за взаемно инвестирање, усогласување и комуникација.

3. Проблемите можеби веќе се таму

Не го велам ова за да ве исплашам, но проблемите не се појавуваат само од никаде.

Постои шанса еден или двајцата да имате некои грижи, можеби недоволно големи за да бидат проблем, но потенцијални проблеми кои би можеле да станат вистински проблеми.

Можеби и двајцата избегнувате некоја голема животна одлука затоа што не се согласувате што да правите, или пак имате некоја долготрајна огорченост или болка од минатото што се обидувате да ги игнорирате за да ги отстраните чувствата.

Гледајќи наназад, паровите обично сфаќаат дека требало да ги решат проблемите долго пред да изгледаат како проблеми. Откривањето и решавањето на проблемите, дури и малите, може да го спречи нивното ескалирање.

Дополнителна причина: поефективен е

Луѓето мислат дека терапијата со парови е последниот клинец во ковчегот бидејќи паровите обично чекаат премногу долго за да ја започнат, како што се години и години на несреќа, желби за промени и размислување за прекин на врската пред да се обидат со терапија.

Терапијата за парови може да биде неверојатно ефикасна кога не е доцна.

Ако поминете 10 години лути на вашиот партнер, неколку сесии нема да го поправат тоа.

Како аналогија, не чекаме да се заразат раните за да ги третираме. Штом сфатиме дека крвариме, го миеме исечокот и го негуваме. Истото треба да го правиме и со нашите односи. Кога ќе видите рана, веднаш лечете ја. На крајот на краиштата, фластерот е многу полесен од операцијата.

И сега тоа?

Ако овие причини ве продадоа, тогаш одлично. Сега е добро време за почеток. Можете да го направите тоа на традиционален начин, со добро обучен терапевт за парови, или можете да се едуцирате како да имате здрава врска на други начини.

Затоа, продолжи и дотерувајте ја вашата врска. Нема подобро време од сега.

За да најдете терапевт, посетете го Директориумот на терапии на PsychologyBlog.

Употреба на колачиња

Оваа веб-страница користи колачиња за да имате најдобро корисничко искуство. Доколку продолжите да прелистувате, давате согласност за прифаќање на гореспоменатите колачиња и прифаќање на нашите колачињата за приватност, кликнете на врската за повеќе информации

Во ред
Известување за колачиња