Изберете страница

Мики Рурк го доби Златниот глобус за најдобар актер во 2009 година за неговата изведба во „Борачот“ на Дарен Аронофски. Кога актерите држат говори за прифаќање на такви награди, сосема е вообичаено да им се заблагодарат на Бога и на своето семејство за победата, но Мики Рурк им се заблагодари на своите кучиња. Без терапевтските ефекти од неговиот однос со неговите кучиња, Мики Рурк можеби немаше да биде жив за да ја прифати оваа награда.

Во филмот „Борачот“, Рурк џоу le rôle де Ренди „Овенот“ Робинсон, професионален лустер кој го одржуваше добро поминат без апетит, s'accrochant aux restes d'une carrière autrefois celèbre et se voyant offer l'opportunité de one круг. Ова се околности кои се повеќе од малку паралелни со животната приказна на актерот.

Се чинеше дека Рурк е предодреден да биде суперѕвезда во 1980-тите. Повеќето критичари се согласија дека неговите изведби во "Diner" (1982), "Rumble Fish" (1983), "9 ½ Weeks" (1986) и "Angel Heart" (1987) изгледаа да содржи знаци дека светот бил сведок на појавата на друг Џејмс Дин или дури Роберт Де Ниро.

За жал, актерската кариера на Рурк на крајот беше засенета од неговиот личен живот и некои навидум ексцентрични одлуки во кариерата. Режисерите како Алан Паркер имаа проблеми да соработуваат со него. Паркер рече дека „работата со Мики е кошмар. Тој е многу опасен на снимањето бидејќи никогаш не знаете што ќе прави. Дополнително, Рурк почна да ги покажува ефектите од зависноста од дрога. Тој соработувал со членови на банди со мотоцикли и бил вклучен во неколку случаи на напади, вклучително и обвинение за семејно насилство (подоцна отфрлено). На крајот, тој практично исчезна од светот на кинематографијата.

Кариерата на Рурк беше оживеана кога режисерот Роберт Родригез му даде улога на злобен платен убиец во „Беше еднаш во Мексико“ (2003). Две години подоцна, Родригез повторно му се јавува, овој пат да го игра Марв, еден од антихероите од стрип серијата Град на гревот (2005) на писателот и уметник Френк Милер. Во него, Рурк испорача незаборавна, наизменично застрашувачка и смешна изведба која ги потсети сите скептици дека тој сепак е сила со која треба да се смета. Меѓутоа, за да дојде до оваа точка во својот живот, на Рурк му била потребна интервенција на куче.

Можноста дека кучињата можат да произведат значителни здравствени и психолошки придобивки за нивните човечки придружници е предмет на многу неодамнешни и сериозни психолошки истражувања. Научните докази за здравствените придобивки од врската со куче за прв пат беа објавени пред околу 30 години од психологот Алан Бек од Универзитетот Пердју и психијатарот Арон Качер од Универзитетот во Пенсилванија. Овие истражувачи измериле што физички се случува кога едно лице гали познато и пријателско куче. Откриле дека крвниот притисок на личноста опаднал, отчукувањата на срцето се забавиле, дишењето станало поредовно, а мускулната тензија е опуштена - сето тоа знаци на намалување на стресот.

Една неодамнешна студија објавена во Журналот за психосоматска медицина не само што ги потврди овие ефекти, туку покажа и промени во хемијата на крвта кои покажуваат помала количина на хормони поврзани со стресот, како што е кортизолот. Се чини дека овие ефекти се автоматски, не бараат свесен напор или обука од страна на личноста под стрес. Можеби најизненадувачки, овие позитивни психолошки ефекти се постигнуваат побрзо, по само пет до 24 минути интеракција со куче, отколку резултатот од земање на повеќето лекови против стрес. Споредете го ова со некои од лековите како Прозак или Xanax кои се користат за лекување на стрес и депресија. Овие лекови ги менуваат нивоата на невротрансмитерот серотонин во телото и може да поминат неколку недели за да покажат позитивни ефекти. Исто така, придобивките што се акумулираат за време на овој долг третман со лекови може да се изгубат ако се пропуштат неколку дози од лекот. Галењето куче има речиси моментален ефект и може да се направи во секое време. Истражувачите неодамна го проширија ова истражување со испитување на група луѓе на возраст од 60 години и постари кои живеат сами, со исклучок на едно домашно милениче. Сопствениците на домашни миленици без миленичиња имале четири пати поголема веројатност да добијат клиничка депресија отколку сопствениците на домашни миленици на иста возраст. Доказите покажаа и дека на сопствениците на домашни миленици им треба помалку медицински услуги и дека се позадоволни од својот живот.

Обезбедено од SC Psychological Enterprises Ltd

Извор: Слика од SC Psychological Enterprises Ltd

Всушност, депресијата беше проблем на Мики Рурк во 90-тите. Во неговиот случај, кога го напуштија сите пријатели, му остана само неговото куче, за да се утеши. Рурк признава дека работите биле толку лоши што влегол во плакарот со своето сакано куче Бо Џек, ја заклучил вратата и планирал да се самоубие со предозирање со дрога. На крајот, таа едноставно не можеше да преживее поради врската со нејзиното мало куче-мелез Чивава. Рурк ја опишува сцената велејќи: „(Јас) правев лудост, но видов поглед во очите на Бо Џек и го турнав настрана. Ова куче ми го спаси животот.

Животот на Рурк доби голем пресврт по овие настани. Тој беше активно вклучен во прашањата за благосостојбата на животните, вклучително и неговата вклученост во ПЕТА и нејзината кампања за стерилизација. Го зголемил бројот на кучиња во својот дом, прво ја додал ќерката на Бо Џек, Локи. Длабочината на неговата врска со неговите кучиња стана очигледна кога Бо Џек почина во 2002 година. Тој се сеќава: „Му давав уста на уста 45 минути пред да ме одведат. Депресивни? Мртов во мојата куќа, а јас не. Нема да се вратам уште две недели.

Кучешкото семејство на Рурк продолжи да расте. Тој вели: „Сега имам пет: Локи, Вилици, Руби Бејби, Ла Негра и Бела Лока, но Локи е мојот број еден“. Опишувајќи ја нејзината врска со Локи, таа додаде: „Моето куче [Локи] е многу старо, има 16 години и нема да остане долго, па сакам да го поминам секој момент со неа. Кога го снимав „Stormbreaker“ во Англија, морав да го прелетам бидејќи многу ми недостигаше. Морав да ја однесам од Њујорк до Париз и од Париз во Англија, а исто така да платам некој да ја придружува. Сето тоа чинеше околу 5,400 долари. «

Се чини дека Рурк ја разбира терапевтската вредност на кучињата. Тој за Локи рече: „Таа е како џин Ксанакс, знаеш? Нема да се религирам на твојот задник, но навистина верувам дека Бог ги создал кучињата со цел. Тие се најдобрите придружници што може да ги има еден маж. «

Затоа, по неговото извонредно враќање во успешната актерска кариера и по неговото излегување од длабочините на депресијата, Мики Рурк можеше да се појави пред своите колеги за да ја прими наградата Златен глобус. Сепак, неговиот говор се разликуваше од другите. Не само што вклучуваше референци за придонеси и поддршка од професионални колеги и соработници, туку ги содржеше и редовите: „Би сакал да им се заблагодарам на сите мои кучиња, на оние што се тука, на оние што повеќе не се, бидејќи понекогаш кога мажот е Сам, ти го имаш само своето куче, а тие ми го претставуваа светот. «

Стенли Корен е автор на многу книги, меѓу кои и Зошто кучињата имаат влажен нос? Траги од историјата: кучињата и текот на човечките настани, како размислуваат кучињата: разбирање на кучешкиот дух, како да зборуваме куче, зошто ги сакаме кучињата што ги правиме, што знаат кучињата? Интелигенцијата на кучињата, крадците на спиењето, синдромот на левата рака.

Авторски права SC Psychological Enterprises Ltd. Не смее да се препечатува или објавува без дозвола.