Изберете страница

Откријте го подобро активности во Пунта Кана за да можете максимално да уживате во вашиот одмор на оваа прекрасна дестинација на Карибите. Во оваа статија ви претставуваме некои активности кои не можете да ги пропуштите на вашето следно патување во Пунта Кана, како на пример Пиратско шоу во Пунта Кана и Турнеја за нуркање во Пунта Кана.

1. Рајски плажи

Првата работа што треба да ја направите кога ќе пристигнете во Пунта Кана е да уживате во нејзините прекрасни плажи со бел песок и кристално чисти води. Некои од најпопуларните плажи што треба да ги посетите се:

 • Плажа Баваро: Познат по своите луксузни хотели и широката палета на спортови на вода.
 • плажа Макао: Совршено за сурфање и уживање во полокална атмосфера.
 • Плаја Хуанило: Се наоѓа во Кап Кана, таа е една од најексклузивните плажи во областа.

2. Турнеја за нуркање во Пунта Кана

Истражете го подводниот свет

Една од највозбудливите активности што можете да ги направите во Пунта Кана е Турнеја за нуркање. За време на оваа активност, ќе имате можност да ги истражите прекрасните корални гребени и да го откриете богатиот морски свет на Карибите. Постојат неколку опции за турнеја со нуркач во Пунта Кана, вклучувајќи:

 1. Турнеја за нуркање на островот Каталина: Уживајте во цел ден на овој прекрасен остров, каде што можете да нуркате на две различни локации и да уживате во вкусниот ручек на шведска маса.
 2. Турнеја за нуркање на островот Саона: На оваа турнеја ќе го посетите познатиот остров Саона, каде што можете да нуркате, да пливате во природни базени и да уживате во денот исполнет со забава.
 3. Турнеја за нуркање во Маринариум: Оваа екскурзија ќе ве однесе до Маринариум, морски парк во средината на океанот, каде што можете да нуркате со ајкули и зраци.

3. Пиратско шоу во Пунта Кана

Авантура полна со акција и забава

El Пиратско шоу во Пунта Кана Тоа е една од највозбудливите и најзабавните активности во кои можете да уживате за време на вашиот одмор. Ова шоу ќе ве пренесе во светот на пиратите, каде што ќе живеете авантура полна со акција, акробации и специјални ефекти. Овде ќе најдете:

 • Пиратски брод од големи размери: Главната сцена на претставата е импресивен пиратски брод, каде што актерите ќе ги изведат своите неверојатни акробации и борби со мечеви.
 • Спектакл преполн со акција: Подгответе се да уживате во шоуто полно со акција и авантура, со специјални ефекти и импресивни акробации.
 • пиратски банкет: Уживајте во вкусна вечера додека уживате во шоуто, со опции од менито за сите вкусови.

4. Авантури во природа

Ако сте љубител на природата, Пунта Кана има многу опции за вас. Од пешачење и јавање до истражување на пештери и пливање во подземни реки, тука има по нешто за секого. Некои опции вклучуваат:

 1. Посетете го Националниот парк на Истокот: Овој парк штити голема биолошка разновидност и нуди различни опции за пешачење и истражување.
 2. Истражете ги пештерите за забава: Осмелете се да ги истражите овие импресивни пештери и да пливате во нивните подземни реки.
 3. Јавање на плажа: Уживајте во релаксирачко возење со коњ додека размислувате за прекрасниот пејзаж на Пунта Кана.

5. Уживајте во локалната гастрономија

Последно, но не и најмалку важно, не можете да ја напуштите Пунта Кана без да ја пробате нејзината вкусна локална гастрономија. Некои типични јадења што мора да ги пробате вклучуваат:

 • Мофонго: Вкусно јадење направено од пире од хлебните и полнети со месо, пилешко или морска храна.
 • Знамето: Националното јадење на Доминиканската Република, кое се состои од ориз, грав и месо.
 • Пржена риба: Уживајте во вкусна пржена риба придружена со каменчиња и освежително пиво Президент.

Како што можете да видите, има многу активности во Пунта Кана во кои можете да уживате на вашиот следен одмор. Не ја пропуштајте можноста да живеете уникатно и забавно искуство во оваа прекрасна дестинација на Карибите.